(Lenovo) efi usb device has been blocked by the current security policy hatasının çözümü

Flash bellekle bilgisayarıma format atmak istedim ama bu hatayı aldım. Normalde bu hatayı vermeden format işlemi gerçekleşiyordu ancak şurada da bahsettiğim çoklu işletim sistemi kurma işine girince bu hatayı aldım.

Bunu çözümü için işlemler oldukça basit.
1. Bilgisayarınızı kapatıp açın ve BIOS’a girin. Genellikle klavyeden bir tuşa basarak BIOS’a giriliyor. Bu tuş sıklıkla DEL,F2, F12, ECS olabiliyor. Benim bilgisayarımın ise tuşla girişi yok. Bilgisayarı tamamen kapatıp yanda bulunan incecik bir yuva içindeki butona toplu iğne ile  basmam gerekiyor. Bilgisayar açılıyor ve bios seçeneği geliyor. Buna NOVO tuşu diyor Lenovo. Eğer sizin de bahsettiğim tuşlarla BIOS açılmıyorsa muhtemelen böyle bir işlem gerekecektir.

2. BIOS’a girdikten sonra Security menüsünden Secure Boot ayarı Enabled ise Disabled yapmanız gerekir.

3. Sonrasında ayarları kaydedip çıkın. Bunun için F10 tuşuna basın ve gelen pencerede Yes’i seçin. Artık bilgisayar flash üzerinden BOOT olacaktır.

Eğer olmazsa ki benim olmadı;

4. BIOS’a tekrar girin ve yine Security menüsünden Administrator Password kısmını aktif edip bir şifre belirleyin. Tekrar ayarları kaydedip çıktığınızda bu kez olacaktır. Benim bilgisayarda ilk seferde olmadı. Şifre belirledikten sonra oldu.

5. Kurulum bittikten sonra BIOS’tan administrator şifresini kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir