USB ile Birden Çok İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?

Uzun zamandır tek bir Flash içerisine birden çok işletim sistemini atarak hangisine ihtiyacım olursa onu kurmak gibi hayalim vardı. Birçok program denedim ama ya vadettiklerini yapamadılar yada ben adımların birisinde bir hata yaptım ve maalesef başaramadım. Geçenlerde bir program duydum VENTOY adında. Bu hayalimi yapıyormuş ve hatta özel ayarlara falan da gerek yokmuş Bir deneyelim dedim ve gerçekten oldu. Özel hazırlıklara, programın bir adımında hata yaparsam ne olur gibi korkulara gerek kalmadan işimi gördü. Hatta en güzel yanı da ihtiyacınız olurda başka bir sistem eklemek isterseniz yada tam tersi çıkartmak isterseniz öyle acayip işlere zahmete gerek yok. İhtiyacınız olan tek şey işletim sisteminin .iso dosyası. Gelelim nasıl yapıldığına;

1. Ventoy’un sitesini buraya tıklayarak açın.
2. Kullandığınız işletim sistemine göre istediğiniz sürümü tıklayın. Sizi github sayfasına yönlendirecek. Oradan ihtiyacınız olan linki tıklayarak dosyayı indirin.

3. İndirdiğiniz dosyayı zip’ten çıkartın ve klasör içindeki uygulama dosyasını çalıştırın.

4. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Burada Flash belleği seçip İnstall butonuna basın. Ancak burada şuna dikkat edin flash bellek içindeki tüm bilgiler silinecek. Önemli bilginiz varsa dikkatli olun. Kısa bir format işleminden sonra işlemin tamamlandığına dair bilgi gelecek.

5. Artık yapmanız gereken tek şey hangi işletim sistemlerini istiyorsanız onların iso dosyalarını flash içerinide direk root’a yani ilk girdiğiniz yere kopyalamak. Ben 32GB kapasiteli bir flash kullandım ve bunları ve bilgisayarın sürücülerini kopyaladım.

6. Kopyalama işlemi bitince bilgisayarınızı kapatıp Flash bellek ile boot edip listeden istediğiniz iso dosyasını seçerek kuruluma başlayabilirsiniz.

Sonrasında istediğiniz bir dosya varsa kopyala yapıştırla yada çıkarmak istediğiniz bir sistem varsa flash içinde silerek işinizi kolayca yapabiliyorsunuz.

5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir