78XX ve 79XX Entegreleri

78XX entegreleri pozitif(+) çıkış veren ve regüle devrelerinde kullanılan elektronik elemanlardır. 1 Amper akıma dayanabilirler. Regüle amacı ile kullanılırlar demiştik yani giriş gerilimleri ne olursa olsun(tabi belli bir değere kadar) sabit pozitif çıkış verir. Çıkış gerilimleri XX kısmında yazar. 78 kısmı + gerilim çıkış verdiği anlamına gelir. Örneğin 7805 entegresi 6-12V arasında gerilim uygulandıkça sabit 5V çıkış verir.

79XX entegreleri ise 78XX entegreleri gibi sabit gerilim verirler ama onlardan farklı olarak 79XX serisi entegreler negatif(-) çıkış verir. Örneğin 7905 serisi entegreler -5v sabit çıkış gerilimi verir.

Bu entegreler 3 ayaklıdır. Ayaklar IN(giriş), GND(şase) ve OUT(çıkış) uçlarıdır. Giriş kısmına uygulanan gerilim XX koduna göre düşürülerek çıkış ayağından verilir. Bu entegrelerin giriş ayağına en az çıkış gerilimi kadar gerilim uygulanmalıdır. Her iki entegrenin ayakları şu şekildedir.

Görüntü olarak FET transistörlere benzerler ama plastik kılıflarının üzerinde yazılı değer okunduğunda kolaylıkla onlardan ayrılabilir. Çalışma gerilimleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. 79XX entegresinin negatif gerilim verdiğini unutmayınız.

Ayrıca isterseniz bu entegrelerin arka kısmında bulunan metal kısmı bir metal bağlayarak soğutma sağlayabilirsiniz.

4 yorum

 • Gökhan Göçmen

  Merhabalar.
  15-0-15 V trafo kullanarak 7812 ve 7912’den +12V ve -12V gerilimi aldıktan sonra; 7805 ve 7905 için giriş gerilimi 7812 ve 7912 olabilir mi acaba?

  • mustafaakbal

   olabilir ancak 12 volt fazla gelip yakabilir. Labaratuarda 9 volta kadar gerilim girişi yaptık ama regülatör ısınmaya başlamıştı.

 • sina

  merhabalar ödevim için gerekli 7912 entegrelesi hakkında gneiş bi bilgiye ihtiyacım var yardım edermisiniz lütfen :(:(

  • mustafaakbal

   detaylı bilgiden kastınız nedir? ince ayrıntıları isterseniz datasheet bulmanız gerekli. Burada işinize yararsa ince ayrıntıları mevcut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir