Anaconda Navigator İle Spyder’ı Güncelleme

Python öğrenmeye karar verdiniz ve içinde birçok araç bulunan Anaconda ile çalışıyorsunuz yada hangi aracı kullanacağınıza kara veremediniz ve Anaconda’yı biryerlerden duydunuz. Peki nedir bu Anaconda Navigator.

Anaconda Navigator, Python dilinin uygulamalarını başlatmamıza ve komut satırı komutlarını kullanmanıza gerek kalmadan Anaconda paketlerini, ortamları ve kanalları kolayca yönetmenizi sağlayan bir masaüstü grafik kullanıcı ara birimidir. Kısacası hazır pakettir. Anaconda’yı kurduğunuzda içerisinde geliştirme araçları hazır olarak gelir. Burada uzun uzun kurulumunu anlatmayacağım. İndirmek için burayı kullanabilirsiniz. 

Kurulumu da oldukça basitç İleri iler diyerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Benim burada anlatmak istediğim Python programlama yaparken kullanılan Spyder İde’si güncelleme alınca bizi uyarıyor ama direk olarak güncelleme yaptırmıyor. Anaconda üzerinden işlem yapmamızı istiyor. Bende epey araştırdım ve bir Türkçe kaynak bulamadığım için bu makaleyi yazmaya karar verdim. Güncelleme işlemi çok basit.

Başlat > Bul(Çalıştır) > anaconda yazınca karşınıza Anaconda Prompt yani anacondanın consol ekranı gelecek. Bunu seçin ve gelen siyah ekrana;

conda update anaconda

yazın ve Enter’a basın. Komut ekranı işlemler yapıp size Y/N şeklinde şeklinde soru soracak. Y seçerseniz güncelleme başlayacak ve bitince tekrar komut ekranına dönecek.

İşlem bitince güncellemeleri kuralım;

conda upgrade anaconda

yazın ve Enter’e basın. İşlemler yapılacak ve size yine soru sorulacak. Y yazıp Enter’a basın. Sonrasında

conda update spyder

yazın ve Enter’e basın. İşlemler yapılacak ve size yine soru sorulacak. Y yazıp Enter’a basın. İşlem bitince güncellemeleri kuralım;

conda upgrade spyder

yazın ve Enter’e basın. İşlemler yapılacak ve size yine soru sorulacak. Y yazıp Enter’a basın.

İşlemler çok uzun sürmüyor ama dosya boyutu ve internet hızınıza göre değişiklik gösterebilir.

Herkese iyi günler.

4 yorum

 • barış

  Merhaba,çok yardımcı oldu teşekkürler.

 • MEHMET SALUR

  Emeği geçen tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim

 • cemal k

  Üstad , tesekür ederiz. Update ve Upgrade i de izah edersek, aydınlanırız… Saygılar

  • mustafaakbal

   Yazılım alanında “Update” ifadesi, bir yazılımın mevcut versiyonununda iyileştirme yaparak daha kararlı hale getirmek anlamına gelir.

   Yazılım alanında “Upgrade” ifadesi, bir yazılımın mevcut versiyonundan vazgeçilip bir üst versiyona geçilmesi anlamına gelir.

   Update ile mevcut sürümde iyileştirme yapıyor, upgrade ile daha yeni sürümü yüklüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir