ASP.NET Sayfa Yönlendirme

ASP.NET kullanarak bir web sayfasından başka bir sayfaya nasıl yönlendirme yapacağımızı göreceğiz. Burada anlatacağımız yöntem en basit şeklidir. Yapacağımız bu uygulamada bir formdan girilen kullanıcı adı ve şifre doğru ise üyelik sayfamıza yönleneceğiz. Bu yöntemi geliştirerek güvenlik tedbirlerini alabilirsiniz. Özellikle veritabanı kullanılırsa güvenlik tedbirleri artmış olur.

Şimdi yönlendirme işlemini nasıl yapacağımıza bakalım.

Öncelile Visual Studio Progamını çalıştırın ve File>New Web Site yolunu takip ederek ASP Empty Web Site seçeneğini seçin. Altta bulunan Browse butonu ile sitenizi nereye kaydedeceğinizi seçin ve OK butonunu tıklayın. Eğer  kayıt yeri seçmezseniz kendini varsayılan yol olan Documents\Visual Studio 2010\WebSites\ altına kaydedecektir.

Karşınıza boş bir ekran gelecek. Şimdi File>New File yolunu kullanarak Web Form‘u seçin ve dosyanıza aşağıdaki Name kısmından bir isim verin. Ben ilk dosyaya default.aspx adını verdim. Tekrar File>New File yolunu kullanarak Web Form‘u seçin ve dosyanıza aşağıdaki Name kısmından bir isim verin. İkinci dosyama da oturum.aspx adını verdim. Default.aspx dosyamda bir form olacak ve orada girdiğim bilgilere göre oturum.aspx dosyama yönlenecek.

Sağda bulunan Solution Explorer penceresinden dosyalarınıza ulaşabilirsiniz. Default.aspx dosyasını çift tıklayın ve dosyayı açın. Design (tasarım) modunda yanda bulunan Toolbox penceresini kullanarak aşağıdaki tasarımı yapın.

oturumEklediğiniz GİRİŞ butonuna çift tıklayın ve tıklandığında çalışacak kodları yazın. Bu kodlar aşağıdaki gibidir.

string k_adi, sifre;
k_adi = TextBox1.Text;
sifre = TextBox2.Text;
 if (k_adi == "admin" && sifre == "admin123")
  Page.Response.Redirect("oturum.aspx");
else
  Response.Write("Hatalı giriş");

 

Kodların Açıklamasına gelince;

string k_adi, sifre;
k_adi = TextBox1.Text;
sifre = TextBox2.Text;

textboxlardan bilgileri alıp k_adi ve sifre değişkenlerinin içine aktarıyoruz. İllaki değişkenlere aktarmak zorunda değiliz ama bu şekilde az karmaşık olabileceğini düşünüyorum.

if (k_adi == "admin" && sifre == "admin123")
  Page.Response.Redirect("oturum.aspx");
else
  Response.Write("Hatalı giriş");

if komutu ile k_adi ve sifre değişkenleri içindeki bilgiler admin ve admin123 ile karşılaştırılıyor. Eğer textboxlardan gelen bilgilerden k_adi admin’e ve sifre admin123’e eşitse ;

Page.Response.Redirect("oturum.aspx");

komutu ile oturum sayfasına yönlendirilir. Kolay gelsin.

4 yorum

 • evren

  merhaba
  tarayıcı kısmına direk olarak oturum.aspx in adresini yazınca sayfa açılıyor ve şifreye gerek kalmıyor. Oturum.aspx sayfasının linki tarayıcıya yazıldığında şifre girilmediyse giriş ekranına nasıl yönlendirebiliriz?
  Teşekkürler

  • mustafaakbal

   Oturum kontrolü yapılması gerekli. Aspye tam hakim değilim derste anlatırken bu konu geçmişti paylaştım. Gerekli araştırmalardan sonra konuyu paylaşırım inşallah.

 • ilker ayverdi

  Merhaba

  sayfada 5 dk kaldıktan sonra otomatik yönlendirmeyi nasıl yaparım?

  • mustafaakbal

   etiketi içine

   kodunu yazın. 5 sayısı sanıye olarak belirlenmiştir. Hesaplayarak istediğiniz sayfaya yönlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir