Casio efr 304d Alarm Ayarlama

Casio EFR-304D-2AVUDF saati yeni aldım ve alarmının nasıl çalıştığını merak ettim. Maalesef Türkçe klavuzu henüz olmadığı için İngilizce klavuz ile yapmayı denedim ancak maalesef olmadı. Ertesi gün saati aldığım yere alarmı çalmıyor diye götürdüm ve orada alarmı ayarladılar. Alarm çaldı. Tekrar ayarladılar ancak alarm çalmadı hatta alarm saati normal saat ile birlikte hareket etmeye başladı. Uzun süre uğraştıktan sonra saatin servisini aradılar. Servis sağolsun nazik bir şekilde nasıl ayarlanacağını anlattı ve alarmın kurulumunu yaptık.

İsterseniz buradan İngilizce klavuza ulaşabilirsiniz.

Klavuzda yazan hali ile alarmı ayarlama :
1. Saatin ayar düğmesini 1 tik çekin.
2. Sağ altta bulunan butona basarak alarm saatini istediğiniz zamana ayarlayın.
Eğer basılı tutarsanız alarm saati hızlı hareket eder.
3. Alarmı ayarlayınca saat ayar düğmesini bastırarak eski konumuna getirin.
Eğer başka bir saate alarm ayarlamak isterseniz 1. ve 3. adımlar arasını tekrarlayın.

Burada herşey normal gayet doğru bir şekilde anlatılmış ve alarm bu şekilde ayarlanıyor. Eğer böyle yaptıysanız ve alarm çaldı ise şanslısınız ama ben o kadar şanslı değildim maalesef. Her 10 dakikaya bir alarm kurup çalmayınca sanırım saatte sorun var dedim ve aldığım yere götürdüm saati.

Gelelim benim gibi şanssızsanız nasıl ayar yapılacağına. Klavuzda yazdığı gibi yukarıdaki adılara döneceğiz ama öncesinden de bir ayar yapmak gerekliymiş ve o ayarı yapmıyoruz şimdi.

1. Saatin ayar düğmesini 2 tik (sonuna kadar) çekin.
2. Saatinizi tam olarak saat kaçsa bu ayar kolu ile ayarlayın.
Daha sonra alarm saatini de bu saatle aynı yapmamız gerekli.
3. Ayar düğmesini tekrar basmadan saati ayarladıktan hemen sonra sağ alttaki butona basarak alarm saatini de normal saatimiz kaçsa ona ayarlıyoruz.
Her iki saatte aynı saati yani güncel saati gösterecek. Alarm saati ve normal saat birbirinden bağımsız çalışıyor ama eşitlenmesi gerekli imiş.
4. Alarm saati ve normal saati birbirine eşitledikten sonra ayar düğmesini basın ve saat çalışmaya başlasın.
5. Saat ayar düğmesini 1 tik çekin ve sağ alttaki düğmeyi kullanarak saatinizin saat kaçta alarm vermesini istiyorsanız alarm saatini o saate ayarlayınız. Bu esnada saatiniz çalışmaya devam edecektir.
6. Alarmı ayarladıktan sonra saatin ayar düğmesini tekrar bastırarak eski konumuna alınız. Artık alarm istediğiniz saatte çalacaktır.

Not : Alarm çaldıktan sonra alarm saati ile normal saat beraber hareket etmeye başlıyor endişe etmenize gerek yok. Bunu sebebi alarm sadece 1 kaz çalışmasından kaynaklı. Yani aynı alarmı günlük olarak tekrarlamıyor. Alarmı tekrar kurmak isterseniz artık klavuzda yazdığı gibi yada üstteki 5. ve 6. adımları tekrarlayarak kurabilirsiniz.

Ben saati alırken aydınlatmasını olmamasını kafama takmıştım. Çünkü ben gece uyanırsam saate bakarım. Eski saatimde aydınlatma vardı ve o özelliğini seviyordum.  Satıcı üzerinde fosfor var abi merak etme gece de rahatlıkla saate bakarsın demişti. Tereddütlerim vardı ve gece dediğim oldu uyandım saate baktım ve satıcının haklı olduğunu gördüm, gerçekten saat gece rahatlıkla görünüyordu.

Detaylı ayarların yapıldığı video

2 yorum

  • Arif ALTUN

    Ben de aynı saatten aldım. başta sizin belirttiğiniz gibi alarm ve dünya saatini ayarlamada sıkıntı çektim.
    sizinle aynı endişeleri yaşadım. youtoube de sizin videonuzu inceleyerek ayarları yaptım. çok yardımcı oldu.
    teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir