Fatih Projesi Tablet Kısıtlamayı Kaldırma – Yeni ROM yükleme

Herkese iyi günler. Malum yakın zamanda gelen bir güncelleme ile Fatih Projesindeki e-tab 5 tabletler yine kurulan programları kaldırmaya başladı. Kimi kullanıcılar eski yazımda da belirttiğim şekilde eski rom yükleyerek aştı. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz.  Kimisi de – tıpkı benim gibi – aman bekleyeceğim zaten pekte bir şey yapmıyorum nasılsa youtube kalsın yeter dedi ve bekledi. Fatih koordinatörlerine de gelen geri bildirimler doğrultusunda sanırım yeni bir rom oluşturulmuş ve artık kısıtlamalar kaldırılarak tüm tabletlere sorunsuz kullanım izni verilmiş. Fatih projesi sayfasında yazan o şekilde en azından. Bende ROM dosyasını yükleyerek denedim ve kurduğum uygulamaları henüz silmedi ve daha fazla ayar seçeneğine kavuşmuş olduk. Umarım yeni bir güncelleme yapmazlar. Gerçi Lolipop’a yükselse daha iyi olur ama neyse şimdilik yapacak bir şey yok. Nasıl yapılacağını anlatayım sizlere şimdi. Ama öncesinde belirteyim ki yapacağınız hatalardan dolayı sorumlu değilim. Yöntem tamamen Fatih Projesinde yazıldığı şekli ile aktarılmıştır. Eğer emin değilseniz yardım almanızı tavsiye ederim.

 Öncelikle tabletiniz hangi versiyonsa aşağıdan ona uygun Rom’u indiriniz ve sıkıştırmılmış halinden çıkartın. Yazılım Yükleme klavuzu zip dosyasının içinde mevcut ve oradan faydalanarak yazdım bende bu makaleyi.

E-Tab 5       |     E-Tab 4 (Alttan Şarjlı)      |        E-Tab 4 (Yandan Şarjlı)

Hemen üstteki linklerden ETAB5 ve ETAB4 versiyonları için gerekli ROM dosyalarını bilgisayarımıza indirebiliyoruz. İndirilen dosyada android usb driver dosyaları, sp flash tool programı ve rom dosyaları yer almaktadır. E-Tab4 için zip dosyasındaki yükleme klavuzunu inceleyiniz. Aşağıdaki adımlardan ROM yükleme e-tab5 için geçerlidir. Güncelleme : E-tab 4 tablete yükleme yaptım. Yazının sonuna bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

 1. Tabletinizi açık iken bilgisayara USB kablo ile takınız ve bilgisayara aygıt takıldı sesini duyacaksınız.
 2. Windows Masaüstünde Bu Bilgisayar > Sağtuş > Özellikler > Solda Aygıt Yöneticisi tıklayın.
 3. Diğer aygıtlar kısmında e-tab5 sarı renkli görünüyorsa üzerinde çift tıklayarak Sürücüyü Güncelleştir butonunu tıklayın.
 4. Sürücü yükleme penceresinde sürücüyü otomatik yükleyi değil Sürücü yazılımı için bilgisayarıma göz atını seçin ve gelen pencerede ileriyi tıklayarak disketi var butonunu tıklayın. İndirdiğiniz ve açtığınız klasörü bularak usb_driver klasörünü gösteriniz. Burada karşınıza seçenekler çıkacaktır. ADB İnterface olanı seçip devam edin.
 5. Kurulum tamamlandıktan sonra Rom yüklemeye geçebilirsiniz.
 6. Eğer bilgisayarda windows 10 varsa ve tableti taktığınızda aygıt takıldı ses gelip tablet kurulmuyorsa paniklemeyin.
 7. Tablet bilgisayara takılı şekilde tableti kapatın. Kapanırken windows tableti görüp tanıyor ve sağ alta bildirim çıkartarak kurulum tamam artık kullanabilirsiniz diyor. Bu aşamada Bilgisayar içinde vaya aygıt yöneticisinde tableti aramayın zira göremiyorsunuz. Kurulum tamam kullanabilirsiniz diyorsa başardınız demektir ama argıt yöneticisinde bilinmeyen aygıt şeklinde ise 3. adımdan itibaren işlemleri yeniden yapın.
 8. Artık Rom yüklemeye geçebiliriz.

Yeni ROM nasıl yüklenir?

 1. Tabletinizi kapatın ve bilgisayar ile bağlantısını kesin.
 2. Flash Tool klasörü içerisinden flash_tool programını çalıştırın.
 3. Download Agent butonuna basıp, Flash_Tool klasörü içerisinden MTK_AllInOne_DA.bin dosyasını seçin. ._MTK_AllInOne_DA dosyasını seçmeyeceksiniz. Buradaki farka dikkat edin.
 4. Scatter-loading tuşuna basarak “rom” klasörü içindeki MT6592_Android_scatter dosyasını seçin. ._MT6592_Android_scatter dosyasını seçmeyeceksiniz. Buradaki farka da dikkat edin.
 5. Scatter- Loading’in hemen altınca bulunan açılır menüde  Download Only seçeneğinin seçili olduğundan emin olun, aksi durumda tabletinizin seri numarası sıfırlanarak kullanılmaz olacaktır. Eğer Download Only yoksa sonraki adımı yapmayın ve koordinatörlerden yardım alın. 
 6. Tabletinizi bilgisayara bağlamadan önce üstte bulunan Yeşil oklu Download Butonunu tıklayın.
 7. Download’ı tıkladıktan sonra tabletinizi kapalı bir şekilde bilgisayara bağlayın ve işlemlerin yapılmasını bekleyin. Bu sırada tableti ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı asla koparmayın. 
 8. İşlem bitince karşınıza onay penceresi gelecek ve tabletinizin işi bitmiş olacak. Tabletinizi açarak kullanmaya başlayabilirsiniz. 
 9. Her şey sıfırlanmış olacağı için programlarınızı tekrar kurun. Gerçi zaten silmişti tablet programlarınız. Hayırlı olsun.

Güncelleme : Yandan şarjlı e-tab4 tablete epey uğraştıktan sonra yükleme yapabildim. Gerekli dosyaları indirip klavuzda yazan adımları yapmama rağmen tablet hala eski halinde çalışıyor bir türlü olmuyordu. Recovery mode ile açtım wipe yaptım ama maalesef o işlemde fayda sağlamadı. En sonunda aklıma ayarlardan sıfırlama geldi. Tablet açıkken Ayarlar > Yedekle ve sıfırla menüsüne girip Fabrika verilerine sıfırla‘yı seçin. Bu işlem biraz uzun sürüyor, sabırla bekleyin.

İşlem bitip tableti ilk aldığınız halde açılınca tableti kapatıp e-tab4’e ait klavuzdaki adımları uygulayın. Benim yaptığım tabletler sorunsuz bir şekilde açıldı. Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız bir uzmandan yardım alın. Burada yazılanları yaptığınızda tüm sorumluluk kendinize aittir.

276 yorum

 • elif nur

  bu adımları resimli atarsanız daha faydali olacak sanırım ben yapamadım şahsen

  • mustafaakbal

   Resimli olarak anlatabilmem için o adımların resmini almam gerekli ve windows 10’da maalesef sürücü kurma ekranı gelmiyor çünkü otomatik olarak kuruyor. Windows 7 kullanmadığım için ilk adım olan sürücü kurulumunu o sebeple yazılı olarak anlattım ama 2. adım olan tablete rom atma kısmı için gerekli görseller mevcut yazıda. Umarım halledebilirsiniz. Eğer yapamadıysanız bilgisayar öğretmeninden yardım alırsanız halledecektir.

 • Kemal Türkay

  E_Tab4 için tüm prosedür uygulandı, yeni sürücü ve firmware sorunsuz yüklendi. Fakat tablet yeniden açılıp uygulamalar yüklendikten sonra eski sorunun devam ettğini gördüm. Örneğin GDrive uygulamasını yüklüyorum, 1 dakika sonra güncelleme yapılıyor ve hoooop GDrive uygulaması silinip gidiyor. Google Play’e tekrar geiliyorsunuz, etkinleştir diyorsunuz. Uygulamayı AÇ diyorsunuz. Veee 1 dakika sonra uygulama tekrar siliniyor. Yani, sonuç hüsran.

  • mustafaakbal

   yapılacak işlemler bunlar. ya bir şeyi eksik yapıyorsunuz yada tablet ile bilgisayar arasında bir iletişim sorunu var. Ayrıca bu anlatılan yönergeler etab5 için, etab4 için yönergeler farklılık gösterebilir.

 • Can

  Mustafa Bey benim sorum flash action script3.0 ile ilgili ben bi park etme oyunu yaptım buna 3 tane can koyucam çarptığı zaman azalıcak nasıl eklerim cevaplarsanız sevinirim.

  • mustafaakbal

   Geç cevapladığım için kusura bakmayın.haftasonu genelde internete girmem.Bir değişken tanımlayıp başlangıcı 3 yapın.park esnasında can eksiltme kriteri neyse o olay olunca 1 eksiltin ve her defasında da kontrol edin.can 0 olunca oyun bitsin.

 • Faruk

  Etab4 yeni romu yükledim. Fakat play storeden guncelleme yapatken veya uygulama yuklerken 406 hatasi aliyorum. Oyun veya uygulama yukleyemedim play store bile guncellenmedi.

 • Orhan YÜKSEL

  Teşekkür ederim hocam e tab 5 E şimdi yükledim çalıştı.

 • mr.uxi

  yarım saat olmasına rağmen indirme başlamadı

  • mustafaakbal

   Benlik bir durum yok. Link fatih projesine ait. Dosya değiştiyse birşey diyemem.

  • mustafaakbal

   şimdi aklıma geldi denedim linkler sağlam bir şekilde çalıştı. linklerde değişiklik olmamış.

   • Hocam Merhaba. Yaklaşık 1 haftadır internette GM e-tab 4 wi-fi sorunu ile ilgili araştırma yapıyorum. Bir çok foruma ve ve youtube videosuna baktim. Daha 5 yıldır wi-fi açılmama sorununu çözen birisi olmamış sanırım. Konu ile alakasi yok ama rom yükleme anlatımınızı okurken gayet profesyonel olduğunu farkettim. Ve bilginiz olacağını düşündüm. Tablet hakkında hic bir bilgim yoktu. Bir araçta android uygulaması denemek için bir arkadaştan satın aldim. Yandan şarjlı bir tablet sanırım devletin dağıttığı tabletlerden biri. Aldığım arkadaşa sordum bilgim yok bende iken wi-fi çalışıyordu problem varsa getirin geri alayim dedi ama ben sorunu çözmek istedim yardımcı olacak hic bir veri de bulamadim. Sizden bu problemi nasıl çözerim rom yüklesem ise yarar mi ? Bir kaç sefer format attim düzelmiyor. Wi-fi açılıyor yazıyor öyle bekliyor bir süre sonra tekrar kapalı konuma geliyor. Bazen wi-fi açma tuşu hic aktif olmuyor donanımsal bir sorun yok yardımcı olurmusunuz?

 • anonim

  Diğer aygıtlarda e tab 4 çıkmıyor bende e tab 4 var onu nasıl yapacağız

  • mustafaakbal

   Otomatik tanımıştır muhtemelen. Diğer adımlara geçip deneyiniz.

  • Gözde

   Hocam merhabalar. Ben lise birde iken dağıtılan e-tab4 tütündeki tabletimi uzun zaman sonra açtım, şu anda üniversite öğrencisiyim. Fabrika ayarlarına geri dön deidm, tüm verileri temizledi fakat bu kez de MDM aktivasyon sihirbazı okul ağına bağlanmamı ve kullanıcı adı-şifreyi girmemi istiyor. Ve evin Wi-Fi’ına bağlanıp kullanıcı adı-şifre kısmına ne girersem gireyim merkez ile bağlantı kurulmadı diyor, bir türlü tableti aktive edip açamadım. Bu anlattığınız room’u yüklersem sorunsuz şekilde açılır mı? Ayrıca benim bilgisayarım Mac işletim sisteminr sahip maalesef. Eğer yapmam gereken işlem burada anlatılarsa bu işlemlerin aynını Windows işletim sistemine sahip olmayan, Mac tüütnde bir bilgisayarda da aynı şekilde yapabilir miyim, yapılabilir mi?

   • mustafaakbal

    Eğer resmi rolu atarsanız sorun olacağını düşünmüyorum çünkü bende etab4 leri sıfırladım öyle attım. Mac için rom yükleyici var mı bilmiyorum. Yayanlanan programlar Windows için şu anda

 • unsaltosun

  download a baslamadı tablet kapalı olması gerekıyor değilmi

  • mustafaakbal

   evet. hatta tablet kapalı ve bilgisayara bağlı olmadan basmanız gerekli. dowmload’a basında bilgisayara bağlayacaksınız.

 • burhan

  hocam benim tablet e tab 5. ben tableti sıfırlayıp format attım sonra acilmadı sayfa cıkıyor sadece aktive et diyom etmiyor şifre yeri gelmiyor. ve root atmaya calistık ama bilgisayar okumuyor. ne yapıcaz. lütfen yardım edin

  • mustafaakbal

   ben anlattığım şekilde kaç tane tablet yaptım sorun olmadı hiç. fatih koordinatörleri iletişime geçin.

 • zeynep yeşil

  “pencerede ileriyi tıklayarak disketi var butonunu tıklayın. ”
  lütfen açıklar mısınız? yanlış mı okuyorum, anlamıyor muyum? defalarca kapatıp yaptım ama tanıınmadı. ve burada “disketi var butonu “nedir çözemedim

  • mustafaakbal

   disketi var butonu yoksa Gözat vardır. Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara seçeneğini seçtiğinizde bir sonraki pencerede bu seçenek var. Disketi var windows 7 ve xp’de var. Windows 10 kullanıyorsanız Gözat çıkacaktır karşınıza.

   • Mert keskin

    Tableti her bilgisayara bağlayınca açılıyor. Bundan dolayı rom yüklenmiyor. Tablet kapalı kalmıyor bilgisayar görmüyor.

    • mustafaakbal

     bilgisayara bağlayınca açılıyorsa normaldir. açılınca tekrar kapatın açılmayacaktır.

 • Yavuz

  Bilgisayar tabletimi hiçbir şekilde görmüyor. Aygıt yöneticisinde diğer cihazlarda görünmüyor.Açıkken, kapalıyken, kurtarma modu hepsini denedim. Ne yapabilirim?

  • mustafaakbal

   bilgisayara takınca aygıt takma sesi geliyorsa görmüştür. bende de windows 10 var algıladı ama aygıt yöneticisinde göstermedi. direk bağladım romu yükledim. windows 10 otomatik kuruyor.

 • kerem

  bu romları yükleyince okul şifresi sormaz dimi

 • Cem Ezici

  Elinize anlatımınıza sağlık çok sade ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız. Yaptım oldu teşekkür ederiz..

 • Serdal kaymal

  Süper hizmet olmuş emeğinize sağlık

  • erkan erkan

   linkteki etab5 rom zip dosyası inerken bir süre sonra takılıp kalıyor indiremedim. indirebileceğimiz başka link varmıdır. şimdiden teşekkür ederim

 • Dursun

  Teşekkürler çok güzel olmuş

 • arezzak

  yapıyorum bi türlü olmuyor.download yapıyorum ama altta ilerleme olmuyor bi süre sonra bilgisayar kendini yeniden başlatıyor.yapamadım bir türlü

 • Hızlı yüklendi ve harika çalışıyor. Teşekkürler emeğinize sağlık

 • HE

  Hocam benim tabletin şarj girişi kısa tarafta. Yandan şarjlı mı oluyor bu_?

 • Yakup

  dowland da %100 oluyor fakat öyle kalıyor bro error diyor facebook veya instanız varsa hata resim atarım

 • genaral mobil yazısında takılıp kaldı ne yapabilirim

 • Mustafa

  Hocam win10 bilgisayarda tableti görmedi. Yazdığınız gibi tableti kapattım windowstan algılama sesi geldi ama ama aygıt yöneticisinden hala tablet görünmüyor(Diğer aygıtlar kısmında). 3. adımı uygulamak için aygıt yöneticisinden görünmese de olur? Biz yinede sürücüsünü yükleyelim mi? (Not: İlkkez bir tablete rot ataağım :))

  • mustafaakbal

   Windows 10 da aygıt yöneticibihde bende bulaladım hocam. Donanım oluduk görtnmüyor ama yapıyor

   • Mustafa

    Hocam direk flash tool yazılımını çalıştırayım mı o halde.win10 da Flash tool çalıştırdığımda şöyle bir uyarı veriyor “The scatter file cannot found. Please make sure the file is exist before download.”

 • osman telli

  bende de disketi var’a girip usb driveri seçince bu aygıta uygun yazılım bulunamadı diyor (win 8.1)

 • MEHMET GÜRCAN

  Arkadaşlar, windows tabletleri görmüyor defalarca denedim olmuyor. MT65xx Preloader sürücüsünü yüklemeniz lazım. Verdiğim bağlantıdaki sürücüyü yükleyin sorun kalmayacak. Bilgisayarınız ışık hızıyla tableti görecek 🙂
  https://drive.google.com/file/d/0B930txVdGKbQcnNpQURFakFBY2s/view

  • mustafaakbal

   Teşekkürler

   • Özge

    Hocam ben de bağlantı sesi geliyor sürücü ünlem işareti görünüyor ama bir iki saniye sonra ses çıkıp tekrar sürücü gidiyor (win 10 kullanıyorum) direk rom atmaya geçtim ama 15dakikadır hiç ilerleme yok ne kadar sürüyor işlem ve ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

    • mustafaakbal

     Çok uzun sürmüyor birkaç dakika içinde bitiyor. Bir arkadaş yorumda link vermişti birde onu deneyin ama o sürücüler hakkında bilgim yok

 • Osman Hani

  Teşekkür ederim, sayenizde etab4’e kurulum yapabildim. Linkler çalışıyor.
  Bu tableti 4.4.x sürümüne güncellememiz mümkün mü acaba?

 • Ahmet Demir

  Windows 10 kullanıyorum, rom dosyaları indirip kurduğum halde bir türlü bilgisayar görmüyor. Ne yapacağız?

  • mustafaakbal

   tablet kapalı iken takmanız gerekli. eğer kapalı ve görmüyorsa başka bir kablo deneyin. kablo değiştirince de görmedi ise usb portlarınızı bir kontrol edin. hiçbirisi de olmadıysa sürücülerin yüklenmesi gerekli. sürücüleri bulup kurun.

 • Said

  Hocam gerçekten harika iş çıkarmışsınız biraz bilgisayardan anlayan anlatımınızla kolayca yapabilir. çok çok teşekkür ederim bu güzel paylaşım ve anlatım için allah razı olsun sizden başarılarınızın devamını dilerim.

  • mustafaakbal

   teşekkürler. yardımcı olduğuna sevindim.

  • Eren

   Ekran şifremi ve aktivasyon şifremi unuttum o nasıl yapılıyor?

   • mustafaakbal

    tabletlerin hep birinde kapalı iken kendini sıfırlama var. ses açma ve güç düğmelerine basılı tutun karşınıza gelen ekrandan recovery yapın fabrika ayarlarına dönecektir.

 • Ömer Ertürk

  Flash Tool programında Download-agent bölümünden dosya seçimini yapmaya çalışıyorum ancak (lib da eşleşmiyor, lütfen DA’yı tekrar seçin veya yardım isteyin) böyle bir hata veriyor.

 • enes

  pmt changed for the rom it must be downloaded hatası veriyor ne yapmam gerekiyor acaba etab5 ?

  • mustafaakbal

   Flash tool a tanıttığın scatter dosyası cihazınızla uyumlu değil yada yanlış scatter dosyasını seçmiş olabilirsiniz. Eğer aşağıdaki listede seçili bir kutucuk varsa sorun var demektir. seçili olmaması gerekir.

  • Fırat

   flash_tool.exe programında Format sekmesinden bir değişiklik yapmadan play tuşuna basıp önce formatlayın. tekrar buradaki adımları yaptığınızda düzelecektir.

   • mustafaakbal

    çözüm olabilir deneme gereği duymadım şu ana kadar tüm tabletlerde sorunsuz oldu şükür. sorun yaşayan arkadaşlar deneyebilir.

 • Dokum

  Hocam elinize sağlık. Çooook teşekkürler

 • Nadir

  Helal olsun hocam. W10 dan yükleme yaptım. Anlatımınız başarılı. Teşekkürler…

 • Yusf

  Çok önceden e tab 5 ime rom atmıştım şimdi bunu romlu tablete uygulasam herhangi birşey olur mu

 • Atakan

  Zamanında e tab 5 e twrp ile rom atmıştım onun üstüne bu işlemleri yapsam herhangi bir sıkıntı çıkar mı

 • Ali güzel

  hocam daha önce kolaylıkla rom attığımız etap 5 tabletlerde son zamanlarda rom programını çalıştırdığımızda karşımıza bir güncelleme mesajı geliyor ve tabletlere rom atılmıyor bu konuda bir bilginiz varmı? iyi çalışmalar

 • kamil

  Hocam ellerinize ve emeğinize sağlık çok işimizi gördü.

 • SERDAR

  peki bu rot u atınca youtubeden internetten girdiğimizde herhangibibir kısıtlama varmı istenilen bütün sitelere giriyormu yoksa meb belirlediği sitelermi var yine

  • mustafaakbal

   meb onaylıdır yani root dosyaları fatih proje ekibince yayınlanmıştır ve herhangi bir engelleme yok.

 • Melisa

  Hocam e-tab4 için son adıma kadar her şeyi hallettim. Firmware update tuşuna tıkladıkladıktan sonra download başlamış mı oluyor? Başladığına dair bir belirti göremiyorum, yüklenen bir şey yok da

  • mustafaakbal

   Tuşa basınca herşey 10 saniye içinde bitiyor. Eğer öyle bekliyorsa bir sorun var demek olabilir.

 • Zehra

  Tabletimi algılamıyor

 • mustafa

  çok teşekkür ederim sayın hocam tıkır tıkır çalıştı Allah razı olsun.selam saygıyla.

 • mahmut

  Hocam ben öğretmen tableti kullanıyorum tabletimi fabrika ayarlarına döndürdüm.
  aktivasyon yapamıyorum, rom atmak istiyorum fakat kablo ile bilgisayara bir türlü bağlanamıyorum
  yani bilgisayar tableti görmüyor kabloyu taktığımda sadece şarj ediyor. ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  • mustafaakbal

   tablet kapalı iken mi bağlıyorsunuz. eğer açıkken bağlarsanız olmuyor. kapalı durumda bağlayınca kuruyor tüm sürücüleri

 • Yavuz KOÇ

  Merhaba Mustafa Bey,
  Öğretmen E tab4 kullanıyorum.
  Ekran görüntüsünü video olarak kaydetmek istiyorum ama kurduğum programlar çalışmıyor.
  Anladığım kadarıyla Android sürümü yetersiz. Yüklü sürüm 4.2.2
  Bunu yükseltme şansımız varmı?

  • mustafaakbal

   resmi rom bu maalesef paly store da yeni uygulama kurdurmuyor eski olduğu için. apk ile yükleyebilirsiniz yada resmi olmayan yüksek romlar atılabilir ama o da tablet için devlet ne diyeceğini bilmediğimden tavsiye etmem.

 • frk

  download tuşuna basıp tableti bağlıyorum ama hiç sarı şerit gibi ilerleme olmuyor.sol tarafta bulunan chip info kısmı çıkmıyor.her adımı tek tek yapıyorum.win 7 ve win 10 hepsinde denedim ama olmuyor. MT65xx Preloader sürücüsünü yükledim yine olmadı. sonuçta bu güncelleme yasal neden bu kadar zoroluyor ki. yapan arkadaşlar nasıl yaptı merak ettim. teşekkürler

 • Fatih

  Hocam, mevcut durumda Android 4.2.2. yüklü. Bu güncellemenin ardından Android versiyonu da yükseliyor mu acaba? Teşekkürler

 • Erdal

  Herhangi şifre vs. istiyor mu robot attıktan sonra

 • Erdal

  Öğretmen tabletin de sıkıntı olur mu

  • mustafaakbal

   hayır olmuyor. hatta öğrenci tabletine bile yüklenebiliyor. öğrenci öğretmen tableti ayrımı kalktı. bu meb tarafından yayınlanan resmi romdur.

 • ahmet

  hocam merhaba tüm işlemleri yaptım sistem kuruldu, lakin kablosuz bağlantı aktif hale gelmiyor. etab4

  • mustafaakbal

   benim yüklediklerim sorun olmadan aktif oldu. formatör öğretmene bir danışın isterseniz. şuan uzaktan yapabileceğim bir şey yok maalesef.

 • zeynep

  Merhabalar, benim ilk dağıtılan tab 4 öğretmen tabletim var, uzun süre belki geri isterler diye hiç kullanmadım, sonrasında bilsem sınavları için istediler, ama o zamanda mdm sorunu nedeniyle kullanamadık. sonra ben tableti çok sık olmamakla birlikte iki yıldır kullanıyordum. tabletim birden wifi ye bağlanamamaya başladı ve hiç bir şekilde bağlanmadı. bende fabrika ayarlarına sıfırladım, aktif etmek için wifi istedi ve aktifleştiremedim. İki hafta önce tabletimi fatih.meb.gov.tr adresindeki yandan şarjlı romu yükledim tabletim açıldı ama yine wifi yi görmüyor. internette aradığımda aynı sorunu yaşayanlar olduğunu gördüm ama çözüm bulamadım. sizce ne yapabilirim. tabletime başka bir rom yüklesem iş görür mü sizce, güvenebileceğim bir rom var mı internette, hiç kullanamamaktansa diğer romu yükleyip kullanırım en azından.

  • mustafaakbal

   diğer romların yüklenmesi durumunda ne olur bilemiyorum. bu resmi romdur. farklı romlarda gerek tablet gerek meb sorun çıkartabilir mi bilmiyorum. wifi için ilinizdeki fatih kkordinatörü yada okulunuzdaki formatöre danışın onlar gerekli işlemleri yapacaktır.

  • Turrhan Kotan

   Merhaba,
   Uygulamalarda “Kurumsal Cihaz Yöneticisi” diye bir uygulama var, oradan girip wifiyi balşatın.
   Tab 5 için böyle tabi. Sizinki Tab 4. Sizde var mı bu uygulama bilmiyorum.
   Tab 5’i ben de uzun süre kullanmamış, aynı sorunu yaşamış ve bu şekilde halletmiş tüm.

 • kenan

  Mustafa hocam benim bilgisayar etap 5 mebin verdiği. Bilgisayara takınca uyarı vermiyor aygıtlarda da diğer aygıtlar çıkmıyor. bilgi alış verişine kapalıymış diyorlar yardımcı olursanız sevinirim

  • mustafaakbal

   kablonuz sağlamsa tablet kapalı iken takarsanız oluyor. eğer her türlü denediniz olmuyorsa sokette sorun olabilir. tablet açık hale bilgisayara bağlayın ve o şekilde iken tableti kapatın o zaman muhtemelen görecektir.

   • kenan

    hocam tableti kapalı olarak bilgisayara bağladım art arda iki ses çıkıyor sonra ardından tablete general mobil yazısı cıkıyor sonra şarj göstergesi çıkıp ekran kapanıyor. ayrıca aygıt yöneticisinde diğer aygıtlar yok etap5 de göreiyorum

    • mustafaakbal

     o şekilde olduysa aygıt yöneticisinde yoksa kurulum tamamlanmış demektir genelde. rom’u yüklemeyi deneyin. göremezse zaten yüklemez.

     • Kenan

      Mustafa hocam teşekkür ederim hallettim sayenizde. Yalnız bir sıkıntım var. Tablete baska bişey yüklemedim herşey var fakat olay store da eba arıyorum MEBBİS arıyorum istediğim uygulama yok neden acaba bazı uygulamalarında desteklemiyor diyor. Kaldı ki etap 4 bile değil etap 5 benimki

     • kenan

      teşekkür ederim Mustafa hocam. hallettim sayenizde yalnız ben bilgisayara bir şey yüklemedim her şey yüklü idi. play store dan eba mebbis falan bunları aradığımda istedim uygulama çıkmıyor. yada tablet desteklemiyor diyor. etab5 bide benimki. sebebi ne acaba

     • mustafaakbal

      tamamen yayınlanan işletim sisteminden kaynaklı. daha güncel işletim sistemi de yüklenebilir ama resmi rom olmadığı için şimdilik ben öyle bir girişimde bulunmadım

     • Kenan

      Hocam bide bende eba market eba falan hepsi duruyor silinmemiş

     • mustafaakbal

      bazı uygulamalar halen duruyor ama sıkıntı yok. eğer düzgün attıysanız kullanabilirsiniz sınırlama olmadan

     • kenan

      hocam halletim teşekkürler tablet bilgisyarı görüyor. yalnız mebin yüklemiş olduğu uygulamaları nasıl kaldırırım. çünkü play stordan indirdiğim uygulamaları dsteklemiyor diyor.

     • mustafaakbal

      bu durum işletim sisteminden kaynaklı. maalesef android kitkat geliyor ve eski sürümlere program yükletmiyor google.

   • mustafa

    hocam merhaba e tab 5 aktivasyon ekrsnında kalıyor tablet sorgulanıyor deyip hata veriyor bunu nasıl düzeltebiliriz.bu şekilde yukarıdaki işlemleri yapsak olur mu?

 • Musa Yılmazel

  Bilgisayara tableti bağlayınca hiçbir ses veya uyarı gelmiyor.Aygıt yöneticisinde de görünmüyor. Kablomun ve usb girişimin sağlamlığını başka cihaz bağlayarak kontrol ettim.Bu sorunu yaşayan veya çözebilen var mı?

 • hakan türkmen

  the scatter file can not found.plase make sure is exist before download şeklinde hata veriyor.

  • mustafaakbal

   scatter dosyası 2 tane yanlış olanı seçiyor olmayın.

  • ismail guler

   hocam aynı hatayı veriyor. dosya yı açıp flos tool u aç dediğim de

   • mustafaakbal

    yeniden indirip deneyin bir. belki indirme sırasında hata oluşmuş olabilir. birde indirinca winrar ı güncelleyin. o da yanlış çıkartabiliryor arşivden.

    • Acil

     Hocam 4 kere indirdim winrarı güncelledim olmuyor işlem de yarıda kaldı tablet çöktü lütfen cevap verir misiniz?

     • mustafaakbal

      yarıda kalması bir hata sebebiyle oluyor. usbden, kablodan, bağlantı soketinden yada windowstan kaynaklanabilir. başka bir bilgisayardan deneme şansınız varsa birde onunla deneyin.

   • Ali aslan

    hocam iyi günler benim etab5 im var fabrika ayarlarına geri yukle dedim ve tablet aktive kisminda hata veriyo myhttpcilent timeout for diye uyarı veriyor.Rom atmaya çalışıyorum bilgisayar aygıt yöneticisinde gostermiyor bı türlü ne yapabilirim.

    • mustafaakbal

     Etab5 i sıfırlamadan yükledim ben. Aygıt yöneticisi görmese de tablet açıkken bilgisayara takın ve kapatın tableti. O şekilde ses geliyorba genelde görmüş oluyor.

 • E tab 4 tablete E tab 5 romu yüklesek problem olurmu?

 • Mehmet Taştan

  E tab 5 kurumsal kaldırıp google play kurma dosyalari.torrent indiremiyorum ..

 • ferro

  hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ben yapamadım maalesef iki kere ses çıkıyor önce algılama sonrada tekrar çıkma sesi aygıt yöneticisindede gözükmüyor
  direk rom yüklemeye gittiğimdede beklenmedik bir arşiv sorunu diyor ve zip açmıyor ne yapmam gerek
  birde bunların hepsini yaptıktan sonra diyelim başardık bu tablette birşeyler yazıp bilgisayar ekranına aktarabilirmiyim teşekkürler…

  • mustafaakbal

   bu işlem basamaklarını yapınca oluyor. olmadıysa okulunuzun formatörü ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

 • rıfat zengin

  mustafa bey hayırlı günler
  e tab 5 tabletim mevcut bilgisayara drive indirdim ancak 3 farklı bağlantı kablosu ile acıkken taktım kapalı iken taktım kapattım actım ne yaptıysam bir türlü tablet ile bilgisayarı birbirine bağlayamadım dolayısıyla kurulama bir türlü gecemedim bilgisayarı windivs 8.başka bir yol var mıdır ?

  • mustafaakbal

   tablet açıkken bilgisayara takıp tableti kapatınca görmesi lazım. algılama sesi duyduysanız işlem tamamdır

 • sermet

  Hocam ilk kısmı yaparken tablet en son versiyona sahiptir uyarısı veriyor ve yükleme yapmıyor. bu konu ile ilgili bilginiz varsa yardımcı olabilir misinz?

 • servet

  Mustafa hocam tablete rom yükleye çalıştığımda (ilk kısım) cihazınızda en yeni sürüm zaten mevcut deyip yükleme yapmıyor. bu sorunu nasıl aşabilirim bilginiz var mı acaba yardımcı olabilir misiniz?

  • mustafaakbal

   bu konu hakkınca bilgim yok maalesef

   • Nur

    Merhaba tab 4 üm mevcut sıfırladım mdm aktivasyon sihirbazı çıkıyor elimde giriş bilgileri var fakat merkezle güvenli bağlantı sağlanamadı ditor ne yapmam lazım

    • mustafaakbal

     Kapatıp açınca aktivasyon yapıyor yanlış değilsem. Sıfırladımsderken eğer yeni rom yüklediniz ve çıkıyorba yüklenmemiş demektir.

  • Çiğdem

   Hocam merhaba. Bu romlama işleminden sonra play store’da birçok program için “bu uygulama cihazınız için optimize edilemiyor” uyarısı alıyorum. Sesli sözlük bile inmiyor. Zip uygulaması inmiyor… bu konuda ne yapabiliriz?

 • caner

  Merhaba hocam kolay gelsin. Dediklerinizi yaptım TAB 5 için. Yükleme ekranında %61de takıldı. Yanındaki dakika ve saniye devam ediyor. 13 dakikadır halen tık yok. Normal mi ?

 • ferro

  hocam merhabalar
  maalesef com.android.systemui işlemi durduldu diyor
  bunun hakkında bilginiz varmı
  birde bunları yaptıktan sonra tableti normal tablet gibi kullanabiliyormuyum

  • mustafaakbal

   evet eğer yükleme tamamlanırsa normal tablet olarak kullanılıyor ama işletim sistemi eski olduğu için birçok uygulama mağazadan kurulmuyor maalesef.

  • mustafaakbal

   com.android.systemui işlemi durduldu hatası için birkaç çözüm yolu derledim umarın işinize yarar.
   Birinci Yöntem; CM Security uygulamasını tablete kurarak bu hatayı giderebilirsiniz. bu uygulamayı tablete kurarak tarama işlemini yapınız. Daha önce bu işlemi yapan bir çok kişinin bu hatadan kurtulduğunu söyleyenler var.

   İkinci Yöntem; Eğer sorunuzun devam ediyorsa tabletin ön belleğini silmek gerekiyor. Ardından cihazınızı sıfırlayınız. Tablet ayarları içerisinden yapamadıysanız aşağıdaki adımları takip ederek manuel yapabilirsiniz. Tableti kapatın ve Kurtarma Modunda açınız. (bizim tabletlerde Güç düğmesi ve Ses Seviyesini Arttır tuşlarına birlikte basarak bu moda ulaşabilirsiniz) tablet Recovery Modda iken “Wipe Cache Partition” seçeneğini seçiniz. Daha sonra power tuşu ile onaylayınız. Menü içinde gezinmek için ses tuşlarını kullanabilirsiniz. Bu şekilde tabletin ön belleği temizlenmiş olacaktır.

   umarım işinize yarar.

 • Fatma Nur

  Merhaba hocam . Ben Etab 4 yandan şarjlı tabletimi sıfırladım ve tekrar açıldığında MDM aktivasyon sihirbazı çıktı. Ama benim kullanıcı adına ve şifresine erişimim bulunamamakta . BU konu da ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz ?

 • Necati BERK

  İyi günler bende e-4 alttan şarjlı tablet var.Sıfırlamaya çalıştım. 0 hata ağ yok ağ beleniyor yazıyor.Mac laptop um var .işletim sistemi farklı olduğu için birşey yapamıyorum.Yeniden nasıl yükseltebilirim yada eskisini nasıl kurabilirim.

  • mustafaakbal

   bu verilen romlar windows bilgisayarlar için. mac vermediler. ya bir windows bilgisayar bulun yada sanal makine ile mac üserinden wşndows ile deneyin

 • mehmet

  Çok teşekkürler hocam, adım adım takip edip alttan sarjlı tab4’ü yeniledim. Bu tabletleri Android 5’e yükseltebilir miyiz?

 • Pınar

  meraba,ben etab4 için fabrika ayarlarına döndürdükten sonra sizin söylediğiniz işlemleri yaptım tablet güncellendi yazdı açıldı ancak ilk ekran siyah geldi saat ve kilit simgesi var solda ise + sayfa simgesi,kilit açtığımda ise EBA SSO durdu hatası veriyor başka bir şey açamıyorum.ne yapmak lazım acaba?

  • mustafaakbal

   düzgün yükleme yapılmışsa sorun çıkmıyor. ben etab5 kullanıyorum arada kendi kendine bende de eba mağaza durdu hatası veriyor.

 • pınar

  meraba size daha önce yazmıştım yapamadığımla ilgili,bir kez daha fabrika ayarlarına döndürüp kurdum oldu bu sefer teşekkürler.ancak bu sefer de canlı ders için kullanmak istiyordum ebaya girmiyor,tarayıcıdan açtığımda güvenlik kodu görünmüyor çok kez denedim 2 tarayıcıdan da,dinleye basıyorum ses de yok yani sanırım kod gelmiyor.uygulamayı da indirmiyor uyumlu değil yazıyor.yapabileceğim bişey var mı acaba?

  • mustafaakbal

   maalesef uygulama kuramıyoruz işletim sistemi eski olduğu için. güncelleme de gelmiyor. canlı ders hiç yapmadım tabletten o sebeple yardımcı olamayacağım. kusura bakmayın

 • Üstad tablet sıfırlarken system verileri silindi yanlışlıkla tıkladım ne yapmam gerekir şuan tablet açılmıyor tvrp var flashtool kullanıldı

 • Pınar

  teşekkürler.normal tablet olarak da kullanılmıyor tam olarak…mesela youtube da bazı şeyleri açıyor bazılarını açmıyor,galiba bu tabletle yapabileceğimizin en iyisi bu 🙂 eski halinden iyi oldu yine de teşekkürler.

  • Hakan

   Merhaba hocam
   Teşekkür ederim paylaşımınız için, Ben defalarca kurmama rağmen engel kalkmadı. Ben de bir video paylaşımında gördüğüm şekilde kurdum. Şöyle ki “download only “ yerine “format all, download” seçeneği ile kurdum. Ve uyardığınız gibi seri numarası sıfırlandı. Şimdi açtığımda tam açılacaken görüntü gidiyor ve ekran yarım bir ışık ile öyle kalıyor. Reset de çözüm olmuyor ve artık PC’den rom da atamıyorum. Çünkü Programda yükleye bastıktan sonra tableti bilgisayara bağladığımda görmüyor. Böyle birşeyle karşılaştınız mı? Var mı bir çözümünüz

 • levent

  hocam merhaba
  ilk çıkan e-tab var elimde yepyeni duruyor üstte 3 buton sol yanda da power butonu ve alttan geniş şarjlı modeli.bu tablete format veya yazılım yüklenir mi yüklenirse cevaplarsanız sevinirim..

 • mustafa

  Hocam etap 4 yandan sarzli tabletin android sürümünü 4.2.2 biz bunu 5.0 yapabilir miyiz. Online ders anlatmak için program android 5 ve uzeri istiyor .bu romlar destekler mi .tesekkurler

 • hüseyin

  Hocam youtube nin kısıtlamasını nasıl kaldirabiliriz lütfen söyleyin

 • Şeyma

  Merhaba e tab4 yandan şarjlı dediğiniz adımları uyguladım başta açarken adımlarda yapmam için wifi gerekiyor ama wifileri bulmuyor ne yapmam lazım

 • elif çelik

  e tab 5 programı win10 da açılmıyor mu acaba .indiriyorum aç dediğim zaman bu bilgisayarda a yüklenemedi yazıyor.

 • mehmet keskin

  mrb hocam e tab 4 var yandan şarjlı 4.2.2 yüklü.eba açılmıyor.sürümü nasıl yükseltebilirim.

  • mustafaakbal

   Resmi rom sürümü bu maalesef. Başka rom yüklemedim. Yükleyenler carsa arayıp bulabilirsiniz google üzerinden.

  • ysf

   şu an için 5.1 e yükseltmek yetiyor eba canlı ders kurabilmek için. 7.1 de çıkmış. tercih sizin. internette araştırın.

 • Mehmet

  Hocam çok teşekkürler, win10 sorunsuz kurulum yaptım etab5i. Sıkıntısız oldu.

 • Hocam Merhaba
  Fatih Sebit Tablet var elimde general mobile değil alttan şarjlı fatih aava mobile fatih tablet v1.0 yazıyor arkasında bunlara rom atmak mümkün müdür yardımcı olursanız sevinirim

 • ta

  Win7 de olmuyor..

 • celal yerleşmiş

  mustafa bey: windows 10 bilgisayarıma paylaştığınız romu indirdim. etap-5 tableti bilgisayarıma taktım açıkken kapalıyken her türlü yöntemi denedim. kapalıyken taktığımda algılama sesi geliyor ama birkaç saniye sonra ayrılma sesini veriyor. ve hiçbir şekilde Rom kurulumunu yapmıyor. sorun ne olabilir.

 • ALİ AKIN

  MERHABA HOCAM TABLETİ İLK YAZILIMINA GÖNDÜRDÜM FAKAT ROOM DAHA YÜKLEMEDİM YENİ ROOM YÜKLERKEN FLASH TOOL KLASÖRÜ NERDE ACABA ONU BULMAKTA SIKINTI YAŞIYORUM TABLET ŞU AN İLK YAZILIMDA ACABA YENİ ROOM YÜKLEMEYE GEREK VAR MIDIR NE ÖNERİRİSİNİZ?

 • ALİ AKIN

  SAYIN HOCAM YANDAN ŞARJLI ETAP 4 İÇİN RESMİ UYGULAMAYI YÜKLEDİK FAKAT SİZİN Yeni ROM nasıl yüklenir? KISMINDAKİ YÜKLEDİĞİNİZ ROOM NEDİR ACABA ORAYA AÇIKLIK GETİRİR MİSİNİZ ORAYI ANLAMADIM

 • XooX

  etab5 rom yüklüyorsun flashtool atmıyor bile insanları kekliyorsun çok biliyorsunuz ya

  • mustafaakbal

   yapamamışsanız benim suçum değil. yükleyen ben değilim linke bakarsanız milli eğitimin kendi linkleri. indirdiğiniz zip dosyasına da bakarsanız benim yazdığımdan farklı bir şey yok içinde. ben sadece tecrübe ettiğim haliyle kolaylık olsun diye paylaştım. inşallah becerirsiniz başka orijinal rom bulabilirseniz.

 • Muhammet

  Hocam driver kurdum yazılanları yaptım ancak download diyip tableti bağladığımda bir şey olmuyor tablet şarj oluyor bunu nasıl çözebiliriz?

 • escape here

  video ile anlatım isteyenlere de benden gelsin:
  arkadaşlar rom yükleme en kolay anlatım sanırım bu videoda umarım size de faydası olur: 2020 itibarı ile bunlara gerek kalmadı meb isin verdi işte videoda analtımı var
  https://www.youtube.com/watch?time_c…&v=f8xFQV5lRM4

 • Şeniz Mumcu Tülüce

  merhaba hocam tüm açıklamalara baktım ancak tableti atıp bilgisayarıma bağladığımda sadece şarj oluyor aygıt yöneticisinde de görünmüyor.Farklı kablolar denedim olmadı,aynı usb ye farklı aygıt bağladığımda görüyor bilgisayar yani girişler de çalışıyor.Neden olabilir sizce?Tablet etap5 ,bilgisayar win 7.

  • mustafaakbal

   tablet açıkken takacaksınız sonra kapatacaksınız. yoksa görmüyor. aygıt yöneticisinde olup olmaması çok önem arzetmedi benim yaptıklarımda

 • hakan

  merhaba öncelikle elinize sağlık. benim tabletim rom yüklenmemiş rootlanmamış öğretmen tableti tablet ilk açtığımda aktivasyon ekranında “agentconfig tablet myhttpclient2 timeout for” böyle bir hata veriyor aktivasyon ekranında öyle bekliyor
  rom yükleme için dediklerinizi yapıyorum tableti kapalı halde pcye bağladığımda il 1 saniye bağlanıp kopuyor ve şarj olmaya başlıyor. araştırdım geliştirici seceneklerinden usb debugging yap diyorlar ama tablet açılmadığı için yapamıyorum
  bi çözüm var mı tabletim çöp mü oldu ?

  • mustafaakbal

   tuş kombinasyonunu araştırıp fabrika ayarlarına sıfırmalamayı deneyin. sonrasında normal açılırsa yaparsınız muhtemelen diye düşünüyorum.

  • orhan

   Rom yükleme tablet kapalı konumdayken yapılacak. Resimli anlatımdaki gibi, dowload tıklandıktan sonra tableti kapalı konumda iken bilgisayara bağlıyorsunuz. İşlem tamamlanınca şifre falan sormaz.

 • hasan c.

  Rootlanmis haliyle istediklerini plystorda yok ornek verecek olursam YouTube yuklenmiyo playstor da gözükmüyor neden olabilir ?

 • Taha

  Bu romları yükledim ama yayınlama ekranı bölümü hiçbir şekilde çalışmıyor.Sizce ne yapabilirim ?

  • mustafaakbal

   android sürümü ile alakalı olabilir hocam. hç kullanma gereği duymadım tabletten bilmiyorum maalesef.

 • yunus kayra

  hocam merhabalar. etab4 yandan şarjlı için başta olan her şeyi hallettik lakin usb driver dosyasindaki android_winusb ile sürücü yazılımını yükleyemiyoruz.. “Android ADB Interface dosyası bozuk veya değiştirilmiş olabilir” hatası veriyor haliyle bilgisayar tableti göremiyor. alttan şarjlı etab4 dosyasınıda indirip denedik olmuyor malesef.. napsak düzeltebiliriz? teşekkürler

  • mustafaakbal

   hocam ne desem yalan olur etab4 iki tablet geldi elime bacanağımındı windows 10 da direk taktım romladım. sorun yaşamadım. o sebeple o sorunun çözümü nedir bilmiyorum maalesef.

 • Mehmet Arslan

  Merhabalar,

  Yukarıdaki linklerdeki romlar ve uygulama güncel olandan. Bana eski flashtool uygulaması ile yüklenen lazım sizde varmıdır. e-Tab 4 yandan şarjlı Tablet recovery moda girmiyor etkinleştirme ekranında klavye taktım fakat ayarlar kısmına da giriş yapılamadığından bir şey yapılamıyor. Kapalı haldeyken flashtool ile yükleme yapabilirim sanırım.

  • mustafaakbal

   bu romlar meb’in yayınladığı romlar. kısıtlama yok ancak eski sürüm olduğu için program vs kuramazsınız. Recovery moda girmeye gerek yok tableti kapalı şekilde bağlayın. sonra cihazı açınca sürücüleri kuracaktır. İşlem bitince tableti kapatıp kabloyu çekin. FlashTool ile gerekli işlemleri yapın işlem tamamdır. Ancak bu romların işletim sistemleri maalesef eski artık play store üzerinde uygulama kuramazsınız. Yeni sürümlerin videoları internette mevcut onları kurabilirsiniz.

 • Sibel Can

  bu işlemi yaptıktan sonra tableti resetleyebilir miyiz

 • ayems

  Hocam benim tabletim önceden root atılmıştı. rootlu halini bilgisayara taktığımda sürücü yüklü gözüküyordu ancak ben yine de dosyadaki sürücüyü yüklemek istedim ama “belirttiğiniz klasör aygıtınız için uyumlu bir yazılım sürücüsü içermiyor” hatası aldım. bende sürücü yüklemeden işlemleri yaptım ve bir sorunla karşılaşmadım. tablet kapalı konumda pc tableti gördü. bu sürücü yüklenmemesi sonradan bir sorun teşkil eder mi?

  ayrıca inen dosyların içinde android_winusb ve ._android_winusb adı altında iki dosya vardı bunların farkı ne? açıkcası ikinci seçeneği bir sorun olur diye hiç denemedim.

  not: bilgisayarın imza zorlama ayarı kapalı konumda.

 • Ali Özgür Akdayı

  Merhaba Mustafa hocam. Etab 4 e MEB in roomunu yükledim ve tabletim açıldı. Fakat diğer yorumlarda yazildigi gibi bende de android sürümünden dolayı play store problemi ortaya çıktı. Acaba etab 4 için güncel bir çözüm var mı? Yoksa Çankaya`ya gidip tableti kırdırmayı düşünüyorum. Çünkü malumunuzdur ebaya giriyor fakat sanki dersleri açmıyor. Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • mustafaakbal

   Şu an kırdırsanız da Android 5 sürümü yok o tabletler için. Artı şu an yayınlanan romda kısıtlama yok ama Android sürümü eski o sebeple uygulama kurulamıyor.

 • Sibel Can

  Yukarıda linkini sunduğunuz etab4 (yandan şarjlı) dosyayı indirdim, açıklamada yer alan flash tool ve ya allinone dosyaları rar içinde mevcut değil. İçerisinden çıkan “firmware_update_protocol” ile rom dosyasını tablete yükledim. Bu işlemi rar dosyası içinde yer alan pdf yönergeleriyle tamamladım ancak; yükleme tamamlanmasına rağmen sitelere girmekte zorluk yaşamaktayım. Bu durumu nasıl çözebilirim?

  • mustafaakbal

   Burada yazan etab5 için. Etab4 için yönergeler yazıda da dediğim gibi farklı olabilir. Sitelere girişte ne zorluk oluyor bilmiyorum ama yavaş ise kastınız ona yapacağım birşey yok maalesef

 • ceyda

  merhabalar. bende etab 5 var hiç root atmadım. tablet açıktı kardeşim resetlemiş eba şifremi bilmediğim için artık öğrenci de olmadığım için giriş yapıp eba şifresi alamıyorum. kardeşimin ebasıyla giriş yapmaya çalıştım hata veriyor. direk kırdırmam mı gerekiyor yoksa başka bir şey yapabilir miyim? sizin yönetminizde tabletin açık olması gerekiyor ancak aktivasyon kısmında kaldığı için tablet kendini açık saymıyor o yüzden yapamıyorum, yardımcı oluranız sevinirim teşekkürler.

  • mustafaakbal

   tablet açıkken yani eba girişi yapılacağında bilgisayara takınca muhtemelen görecektir diye tahmin ediyorum. açıkken bilgisayara takın. takılma sesi gelirse tanımış olabilir. windows 10 ise direk olarak root işlemine geçince yapacaktır. emin değilseniz bir bilene yaptırmanızı tavsiye ederim. cihaza zarar gelmesin.

  • Vatandaş

   paranızla gidin tablet alın, elinizde olan MRB’nin verdiğinide MEBye iade edin madem dürüstsünüz.

 • Vatandaş

  Devlet size bedava Tablet versin siz tableti kendi istediğiniz şekilde kötüye kullanın.
  Nasıl bir mantık ile yaşıyorsunuz beleşciler.
  Utanma denen bir his var insan olanda.
  Madem başka şeylerde kullanacaksınız kendi paranızla satın alın.
  Sonrada dinden ahlakdan bahsedin.
  Allah sizin gibi “insanlardan” korusun.

  • mustafaakbal

   Bilmeden konuşan insanlardan daha çok korusun. Bu tableti devlet bana verdi kullanmam için. Sonra da kısıtlamalarını kaldırıp yeni rom yayınladı yine devlet. Bu romlar milli eğitimin kendi romu. Dediki bu romla işiniz görülmedi artık kısıtlama yok kullanın. Bizde yükledik kullanıyoruz. Sonra General Mobile Android 4 sürümü iş görmüyor diye 5 sürümünü yayınladı. Burada yasal olmayan bir durum yok şükür. Nerede mi kullanıyoruz şahsen canlı derslerimde kullanıyorum. Oğlum derste kullanıyor.

   Birde yorum yazarken lütfen ip numaranızın kaydedildiğini unutmayın. Saygılar sunar, iyi güler dilerim.

  • mehmet

   hacı sen neyin kafasını yaşıyorsun???? sırf duyar kasmak adına beynin kadar boş laf etme … verilen tabletler EBAnıngüncel uygulamasını bile çalıştırmayacak kadar atıl durumda… sırf devlet verdi diye yastık altına atıp kullanmadan çürümeye mi bırakalım cihazları…

  • hoca

   vatandaş kardeşim ,devletin verdiği tanlette eba uygulaması çalışmıyor,yeni sürüm yükleyin diyor ama sürüm yüklemek de kolay iş değil ama buradan yazmak çok kolay.

 • t.kat

  Mustafa hocam sayenizde etp. 5 e rom yükledim. Versiyon yükseltmeyide anlatırsanız sevinirim (androit sürümü)

  • mustafaakbal

   Onunla ilgili videolar var YouTube üzerinde. Benda oradan yaptım. Ona vakit bulamayabilirim.

  • Mustafa bey merhaba etap 4 tabletim çöktü açılırken general Mobile yazısında kalıyor tekrar başlayıp aynı yerdeyken tekrar kapanıyor bu böyle devam ediyor. Ses açma güç tuşu kombinasyonunu çalışmıyor. Pcde görmüyor. Ne yapabilirim.

   • mustafaakbal

    etab4 hiç elime geçmedi uzun süreli. sadece 2 tanesine rom attım o kadar. bilgim var desem yalan olur

 • Ahmet demir

  Hocam merhaba. Tabletim eba tab5. Bu romu atınca eba’nın güncel sürümü tablete iniyor mu? Hiçbir şekilde eba’ya giremiyorum, canlı ders için kullanamıyorum tabletimi. Yanıtlarsanız sevinirim, durum biraz acil.

  • mustafaakbal

   Hayır bu sürümle olmuyor. Etab5 için Android 5 yükleme yapmalısınız. YouTube ta videolar var oradan yaptım kullanıyorum.

 • murat ak

  e tab 4 recovery mod silindi hocam açtığımda ise general mobil yazısının altında açık kilit simgesi var ve bilgisayarda cihaz bulunamıyor usb sürücüleri güncel ve adb üzerinden twrp.img yükleyemiyorum ne yapmalıyım

 • Metin

  Benim GM tab 4 aktivasyon hatası veriyor yardım lütfen

  • Nevzat

   Kardeş rahatsız ediyorum ama aynı sorun bende de var. Çok araştırdım bir yere ulaşamadım. Sen çözebildiysen yardımcı olur musun

 • Adil AKSU

  Merhabalar, etab4 yandan şarjlı cihaza farklı bir rom yükledim, ancak neden olduğunu bilmediğim bir sorundan dolayı wifi Mac adresi kullanılamıyor yazmakta, wifi açılmıyor, aynı sorun Bluetooth içinde geçerli, ne yapabilirim?

  • mustafaakbal

   Şu an benim bildiğim meb merhaba dışında rom yok. Diğer romlar sağlıklı mı bilmiyorum.

  • hasan h

   merhaba hocam. öncelikle emekleriniz için teşekkürler. bi etab4 (alttan şarjı) rom u yüklerken. şarj bitti. ve şu an komut yok deyip kapanıyor. bilgisayar da sürücüyü görmediğinde tekrar rom atamıyorum. bu konuda bi çözüm önerisi olan var mıdır acabaç teşekkürler

 • Fizikçi

  Fatih projesi kapsamında verilen tab5 tabletime root atıp sürümü 5.1’e yükselttim ve canlı derslerimi anlatmaya başladım.Üç gün önce sebebini bilmediğim bir şekilde canlı derslerimi (eba.gov tr) açamaz oldum:(((
  Lütfen acil yardım istiyorum.Mebbis, eOkul açılıyor ama EBA hiçbir şekilde açılmıyor..!!

 • escape-e

  Merhaba aynı sorunu yaşarken bu video ile çözdüm. Konu eski olabilir ama Google ile gelenlre faydası olur.

  https://www.youtube.com/watch?v=RVZ8-F-Ecfs

 • Fatih

  bende ilk dağıtılan gm e-tab 1 var siyah olandan tablet kaç aydır bende kaç yazılımcıya götürdüm tablet aşırı kısıtlı sadece kitaplara ve parlaklığa erişebliliyorum format ekranınada geçmiyor hiçbirşekilde ne yapmamız lazım yardımcı olacak biri varmı içindeki yazılım araştırmalarıma göre pipo t9s adlı bir tabletle aynıymış ama bir türlü indiremedim lütfen biri bana yardımcı olsun internettiki bütün bu konuyla alakalı videoları falan hep izledim ama bir çözüm bulamadım

 • adem demir

  Allah razı olsun bir gün boyunca uğraştım etab4 ile sonra sizin verdiğiniz dosya ile tek seferde hal oldu. varolun sağolun. E-tab4 yandan şarjlı yazan dosyayı indirdim ve sadece içerisinde ki pdf de yazanları yaptım. şu an tablet normal bir şekilde kullanılıyor.

 • verdiğiniz hiç bir bilgi işe yaramadı telefoncuya götürdüm 140 tl aldı

  • mustafaakbal

   Birçok tablete attım sorunsuz oldu. Sizde olmama sebepleri farklı olabilir. Ayrıca bu Android 4 sürümü olsa bile kullanamazsınız tableti. 5 yüklemeniz lazım eğer etab5 ise tablet. Etap4 e Android 5 şu an bildiğimiz yok.

 • Ronican

  Meb in dağıtığı samsung tab a7 İnternet kısıtlama kaldırma
  Hangi rom ile kısıtlama çözümü bulunur
  Cevabınızı bekliyorum

 • efendi

  Hocam selamlar e tab 5 tabletimiz var içinde lollipop yüklü sorunsuz çalışıyordu lakin şuanda flash ışığı sürekli yanıyor hiçbir şekilde sönmüyor. Çözümü var mıdır? Yardımcı olur musunuz?

  ( flash ışığı porgramları yüklenip denendi hata veriyorlar)

 • Can

  Merhaba hocam elimde General Mobile Etap 20 mevcut Root ve Twrp yükleme hakkında yardımcı olabilir misiniz ?

 • Muhammed Yegen

  Hocam Merhaba Öncelikle Bende E-tab 4 Markalı Tablet Var
  Wifi Açtığım Zaman İnternete Bağlanıyorum Ama İnternet Sitesine Giriş Yapamıyorum Sayfa Yüklenmiyor Tabletimı Bilgiseyarıma Bağlamak İsityorum Ama Bilgiseyarıma Taktığım Zaman Bilgiseyarım Görmüyr Diğer Aygıtlar Olarak Görüyor Ve ben Tablete Hiçbir İşlem Yapamıyorum Sizden Yardım İstiyorum Şimdiden Teşşekkürler

  • mustafaakbal

   etab4’ler maalesef kullanılamaz hale geldi. Yeni rom vs yok. Geçenlerde bir forum sitesinde vpn yükleyerek kullandıklarını yazdıklarını okumuştum ama etab4 yok elimde bir şey diyemiyorum o sebeple.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir