Flash CS5 Actionscript ile Klavyede Basılan Harflerin Kontrolü

Çok basit hali ile bir oyun yapacağız. Daha önce gelen bir yorumda harflerin nasıl denetleneceğine dair bir soru vardı. Ondan esinlenerek basit bir klavye oyunu yapacağız. Sahnede bazı harfleri içeren kutular olacak ve o harfe basarsak kutu ortadan kaybolacak.

Hayal gücünüzü ve programlama yeteneğiniz ile geliştirebilirsiniz. Şimdi konuya geçelim.

Öncelikle sahnemize bir küçük Kutu çizin ve F8 tuşuna basarak Film Klibine (Movie Clip) çevirin.

Daha sonra bu nesneyi çift tıklayın ve içine girerek metin aracını kullanıp harfi yazıp sahnede boş alanda çift tıkayıp nesne içinden çıkın.

Özellikler panelinden nesneye isim verin. Ben S harfi olduğundan <Örnek Adı> kısmına s yazıp adını belirledim. Ama bazı karfler özel anlam ifade ettiği için onları kullanamazsınız. Mesela x,y bunlardan.

Bu işlemi de tamamladıktan sonra sahnede boş alanı tıklayın ve F9 tuşuna basarak kodları aktif hale getirerek aşağıdaki kodları yazın.

stage.addEventListener(KeyboardEvent.KEY_DOWN, hareket);
function hareket(event:KeyboardEvent) {
if (String.fromCharCode(event.charCode)=="s" || String.fromCharCode(event.charCode)=="S")
	{
	  s.visible = false;
	}
}

Klavyeden s yada S harflerinden birine basıldığında s isimli nesnenin visible özelliği false yapılarak sahnede gizlenecektir.

Örnek Uygulama

[kml_flashembed publishmethod=”static” fversion=”8.0.0″ movie=”http://www.mustafaakbal.com.tr/wp-content/uploads/2013/05/BALONPATLATMA.swf” width=”200″ height=”200″ targetclass=”flashmovie”]

Get Adobe Flash player

[/kml_flashembed]

6 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir