Sosyal Bilgiler – Tarih – Coğrafya Haritaları

Arkadaşlar akıllı tahtalarda ve bilgisayarlarda kullanılmak üzere bir harita uygulaması geliştirdim. Bu uygulamada dersinize uygun Haritayı seçerek ders anlatımını gerçekleştirebilir, isterseniz harita üzerinde gerekli çizimleri yapabilirsiniz. Programı ister bilgisayarınıza kurup kullanın, isterseniz kurduğunuz klasörün kopyasını flash belleğe alarak yanınızda taşıyıp istediğiniz yerde kullanın. Programda muhakkak birçok harita eksiği vardır. Zira bilgisayar öğretmeni olarak aklıma gelen ve ders kitaplarında olan haritaları kullandım. İstediğiniz haritalar varsa geri dönüş sağlarsanız programı belli aralıklarla geliştirmeyi düşünüyorum. Bu konuda da yardımlarınızı bekliyorum. Olumlu yada olumsuz eleştirilere hakaret etmemek kaydı ile açığım.

Soru : Program Neden tam Ekran olmuyor ?

Cevap : program tam ekrana geçecek şekilde ayarlamadım ama ekran boyutunuz ne ise kendisini ona uygun şekilde ayarlıyor. Akıllı tahtada denedim bir sorun çıkmadı. tam ekrana geçmemesinin sebebi ise ekrana çizim yapmak isterseniz açılan kalem aracının harita üzerine gelmeden açmaktır. Ekranda solda 150 piksellik bir alan o iş için ayrılmıştır.

Not : Programı çalıştırmak istediğinizde SmartScreen Programı Güvenliğiniz için durdurdu hata mesajı alırsanız Program üzerinde sağ tuşa tıklayın ve alttaki Engellemeyi Kaldır kutucuğunu işaretleyerek Tamam’ı tıklamanız yeterli. Bu durum windows 10’da internetten indirilen dosyalara karşı güvenlik amacı ile geliştirilmiş bir yazılımdır. Aynı durum windows 8.1 ve windows 10 üzerinde çalışan office dosyaları içinde geçerlidir. Eğer indirdiğiniz office dosyaları da açarken korumalı görünümde açılıyor yazısı ile ekranda kalıyor ve açılmıyorsa  aynı yolu kullanarak engellemeyi kaldırınız.

Güncelleme (29.11.2015) 

 • Türkiye’nin Fiziki Haritası
 • Türkiye’nin Dağları Haritası
 • Coğrafi Keşifler ve Sömürgecilik
 • Haçlı Seferleri
 • Pers ve Med İmparatorlukları
 • Kutluk Devleti
 • Kurulumda bazı arkadaşların problem yaşaması nedeni ile program kurma gerektirmeden taşınabilir hale getirilmiştir.Programı indirdikten sonra rar dosyasını sağ tuşa basarak buraya çıkart seçiniz.

Programı buradan indirebilirsiniz :

indir

 

 

 

Programın Kullanımı

Programın kullanımı çok karmaşık değil. Her şey ana ekranda bulunmaktadır. Programı kurduktan sonra Masaüstüne gelen Haritalar V1.0 kısayolu tıklayın ve programı açın. Coğrafya yada Tarih Haritalarınından istediğinizi seçerek haritayı açın.

01

Eğer harita üzerinde çizim yapmak isterseniz İşlemler Menüsünden Harita Üzerine Çizim Yap‘ı tıklayınız. Programın yanına ekran çizim aracı çıkacaktır. Yazmaya başlayı tıklarsanız artık ekrana çizim yapmaya başlayabilirsiniz. Çizimi bitirmek için Yazmayı Durdur tıklamanız yeterli.

02

İsterseniz o anda yaptığınız çizimi Ekran Görüntüsü Al bölümünden ister bir parçayı isterseniz tüm ekranı kaydederek alabilirsiniz.

Program tamamen ücretsizdir ve sizlerinde yardımı ile inşallah geliştirilecektir. Herkese iyi çalışmalar.

03

En Üstteki Kolay Çıkış aktif edilirse programın herhangi bir haritası üzerinde çift tıklanırsa programdan çıkış gerçekleştiriliyor. Bunu isteğe göre yaptım çünkü bazen akıllı tahtada ders anlatırken ceketin kolu v.s. değdiği zaman tıklama olarak algılanıyor ve ona göre işlem yapılabiliyor.

4 yorum

 • serdar hoca

  Ellerinize sağlık çok güzel bir çalışma
  Gördüğüm bazı eksiklikler
  1-6 sınıflar için Mezopotamya medeniyetleri
  2-zararlı cemiyetlerin faaliyetleri haritasında yararlı cemiyetler haritası çıkıyor.
  3- Anadolu Selçuklu haritası eski devletler yerine Anadolu’da ilk Türk devletleri kategorisinde olsa daha iyi olurdu sanki
  tekrar ellerinize sağlık düzenli hepsi bir arada

 • sosbil

  teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir