Windows 10 Yüklü Makineye Pardus Yükleme

Pardus ücretiz olarak kullanabileceğiniz Linux  tabanlı bir işletim sistemi. İlk kez kurarak kullanacağım için heyecanlıydım. Derste öğrencilere kağıt üzerinde değilde gerçekten bir şeyler anlatmak istiyordum. Ayrıca bilgisayarımda windows 10 da kurulu ve her iki sistemde bana lazım farklı dersler için. İlk olarak acaba windows üzerinde son sürüm Pardus nasıl çalışır ki dedim ve sanal bilgisayarda kurmayı denedim ama kurumsal sürüm 5 maalesef beni üzdü. Sistemi oldukça yordu. Bu aşamada suçu pardusa atamam. Nedenini az sonra öğreneceksiniz. Neyse Pardus topluluğunda araştırma yaparken yöneticilerden Ümit bey ile iletişime geçtim ve bana topluluk sürümü 3’ü önerdi. İndirdim ve sanal makinede kurdum gerçekten sorun yaşamadım ve hızlı idi. Daha sonra indirdiğim iso dosyasını rufus ile flash belleğe yazdım ve kuruluma başladım. Ama öncesinde flash bellekteki arayüz hızı da oldukça tatminkardı benim için zira 2010 yılında aldığım bir dizüstü makine vardı elimde. Belkide yeni makinelerde kurumsal sürüm 5 sorunsuz çalışacaktır.

Gelelim kuruluma. Öncelikle bilgisayarınızda pardus için bir disk bölümü oluşturmanız gerekiyor. Yok ben sadece pardus istiyorum derseniz direk olarak C üzerine kurabilirsiniz. Zaten tüm ayarlar aynı.

Öncelikle flash belleğe .iso dosyasını yazdırmanız gerekli.

Bunun için rufus programı gerekli. Rufus’u buradan indirin.
Rufus çalışınca ekstra bir ayar vs yok. Ekranın altına doğru Açılış Diski Oluşturma yöntemi kısmından .iso yansımasını seçin  ve yanındaki cd ssimgesini tıklayarak .iso dosyanızı bulup en alttaki Başlat’ı tıklayın. Size çeşitli yönergeler sunacak kabul edin. ve işlem başlasın.

Rufus işini hallederken siz bilgisayarın simgesinde sağ tıklayarak yönet’i seçin. Solda disk yönetimini tıklayarak c üzeirnde sağ tuşa basın ve birimi küçült’ü seçin.

0021

Gelen pencerede MB cinsinden ayrılacak alanı yazın. Her 1000 MB, 1Gb’tır. Ben 25Gb alan yeterli diye düşündüm ve  onun için alana 25000 yazdım.Örnekte 12GB yer ayarlanmış.

0041

Daha sonra aşağıdaki gibi yeni alanımızı formatlıyoruz. Bunu için alan üzerinde sağ tuşa basın ve Yeni basit birim’i seçin. Artık öyle detaya gerek yok. İleri komutları ile işinizi bitirin.

0061

Siz bu işleri bitrene kadar belki rufus işini bitirmiş olur yada az daha sabrederek beklersiniz. Rufusta işini bitirince artık her şey tamam. Flash belleği makinede takılı bırakın ve yeniden başlatın makineyi. Boot seçeneklerinden açılışı flash belleğiniz yapın ve boot ederken bekleyin.

Karşınıza pardusun masaüstü gelecek. Keşke bu kadar kolay olsaydı değil mi? aslında çok kolay böylede kullanabilirsiniz ama her seferinde yavaş ve ayar kaydetmediği için bıkkınlık verebilir. Böyle kullanarak en azından fikir sahibi olabilirsiniz. Gelelim kuruluma.

Masa üstündeki “Sabit disk’e kur” seçeneğini tıklayın ve kurulum başlasın. Sizden Pardus hangi sürücüye kurulacağına dair bir pencere gelecek. Karşınızda büyük olasılıkla 2 seçenek çıkacak birisi sabit diskiniz diğer ise flash belleğiniz. Korkmadan Sabit diski seçin. Merak etmeyin C sürücüsü hasar görmeyecek. Şimdi İleriyi tıklayın.

Burada ise sabit diskinizdeki hangi alana kurulum yapacağınız seçeneği çıkacak. Burada dikkat edin işte. Daha önce ayırdığınız disk alanının büyüklüğü yazar hangisini ayırdıysanız onu seçin. Eğer diskin yanında bir kilit işareti var ise üzerinde sağ tuşa basın ve ayırı seçin. Yoksa bu alan formatlanamaz diye hata verecektir. Bu işi yaptıktan sonra ileriyi tıklayın.

Sizden kullanıcı adı şifre vs istenen alan gelecek ve doldurmanız istenecek. Doldurup ileriyi tıklayın.

Şimdi size GRUB’u kur diye bir şecenek sunulacak.  Burada /dev/sda, dev/sda1, dev/sda2 gibi seçenekler gelecek varsayılan olarak dev/sda zaten seçili bu sizin sabit diskinizin tamamı demek. Diğerlerini seçerseniz sorun yaşarsınız. Sabit diskin tamamını seçin zaten boyutu yanında yazacaktır. İleriyi tıklayınca size kısa bir özet sunulacak KUR’u tıklayın işlem tamam. Artık kurulumun bitmesini bekleyin.

Kurulum bitince bilgisayarı yeniden başlatın der yeniden başlatın ve flash belleği makineden çekin.

Hayırlı olsun. (Sürpriz 🙂 )

Bilgisayarınız başladı ama o da nesi sadece pardus var windows yok. Bu kadar emek boşa mı gitti olamaz derseniz üzülmeyin benimde başıma geldi. Pardus’u çalıştırın sorun yok. C sürücünüz eğer yanlış sürücü ve partitionları seçmediyseniz hala duruyor windows ile. pardus açılınca pardus’un başlatına basın ve çalıştır’ı seçin.

Üstte bir metin çubuğu açılacak oraya uçbirim yazın bir konsol ekranı gelecek onu seçip çalıştırın. bir imleç yanıp sönecek. Oraya

sudo update-grub

yazın ve enter’a basın (Halil Kılıf Teşekkürler). Sizden yönetici şifresi isteyebilir Kuruum sırasında girdiğiniz şifreyi yazın. Bu esnada şifre herhangibir şekilde gösterilmez siz yazın ve enter’a basın. birkaç satır kod çalışacak ve ekranda bir şeyler yazacak. En altta windows recovery found. done yazınca yeniden başlatın makineyi. Hayırlı osun artık iki işletim sisteminiz 🙂

 

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir